waniem nawierzchni w ogrodach, podjazdów oraz tarasów.
Brukarze przygotowują podłoże, wykonują projekty techniczne nawierzchni, korytowanie podłoża , drenaż, ustawiają krawężniki, obrzeża i palisady, transportują materiały na miejsce budowy i ostatecznie układają kostkę brukową.
Dzięki usługom brukarskim jesteśmy w stanie zmienić charakter przydomowego ogrodu i przeobrazić go w atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną.
Kostka brukowa, oprócz przydomowych ogrodów prywatnych, często zostaje wybierana jako nawierzchnia terenów publicznych, takich jak parki, zieleńce lub place zabaw. Powszechnie stosowanymi kostkami brukowymi są kostki betonowe i granitowe.
Firmy brukarskie zajmują się też projektowaniem i wykonaniem systemów automatycznego nawadniania, tarasów, małej architektury, podjazdów i parkingów. Działalność brukarska polega też na pielęgnacji ogrodów, wycince drzew, wykonywaniem trawników z rolki i siewu oraz na koszeniu terenów komercyjnych oraz inwestycyjnych.
Niektórzy z chęcią odpowiedzą na różne
Dla laika układanie kostki brukowej w ogrodzie lub wokół domu może wydawać się czymś dość trudnym, ale wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zajęcie. Warto się go nauczyć, jeśli planuje się wykorzystanie tego materiału na większą skalę - kostka brukowa jest bardzo popularna i praktyczna, nadaje się więc do pokrycia ścieżek, alejek, podjazdu itd. Można na początek zamówić usługi specjalistów (fachowcy są do znalezienia w okolicznych firmach, których dziedziną jest brukarstwo lub ogłaszają się w internecie) i starać się podejrzeć, w jaki sposób to robią. Niektórzy z chęcią odpowiedzą na różne pytania i poradzą, jak układać kostkę, by uzyskać trwały i efektowny rezultat. Później można próbować samodzielnego układania, dla pewności w miejscach, które nie są bardzo potrzebne na co dzień i nie znajdują się na froncie posesji. Jeśli ktoś ma duży, rozległy ogród, może zacząć od samodzielnego układania kostki tworząc w ten sposób sieć ścieżek. Wszelkie ewentualne błędy nie będą raziły przypadkowych gości i będzie można dość łatwo je poprawić. Dla uzyskania większej wiedzy na temat układania kostki brukowej należy zapoznać się z szeroko dostępnymi poradnikami - są do znalezienia w internecie i często zajmują sporo miejsca w fachowej literaturze czy prasie.
Aranżacja ogrodu
Urządzenie ogrodu wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak się może wydawać. Ogród to wymagająca przestrzeń, którą bardzo ciężko wyważyć. Z jednej strony, chcemy mieć w nim jak najwięcej roślin, a z drugiej kusi wygodna kostka brukowa, która ułatwi przemieszczanie się po ogrodzie i spędzanie tam czasu. Brukarstwo jest jednak czymś, na co trzeba uważać i z czym bardzo łatwo przesadzić. Ogród powinien być bowiem miejscem, w którym jest zielono, rośnie cała masa roślin i kwiatów, a nie betonowym placem. Dlatego kostka brukowa będzie dobrym pomysłem do ogrodu, ale trzeba używać jej z umiarem. Można zrobić nią jakieś ścieżki albo fragment podestu, na którym postawimy grilla i stół ogrodowy, ale na pewno nie powinno się wykładać nią całej powierzchni! Jednak to właśnie trawa, krzewy, kwiaty i inne rośliny powinny królować. Jeśli więc chcemy mieć piękny ogród, musimy postarać się o odpowiednią równowagę. Bez niej nie będzie to wyglądało dobrze. I działa to w obie strony, bo jeśli pozwolimy roślinom rosnąć tak, jak im się podoba, to będziemy mieli dżunglę, a nie ogród. A przecież zupełnie nie o to nam chodzi, kiedy próbujemy zaaranżować tę trudną i wymagającą specjalnej troski przestrzeń.